Vedno več mladih žensk se sooča s prezgodnjo menopavzo.
Ko začne ženska, v poznih tridesetih ali zgodnjih štiridesetih, opažati simptome perimenopavze, kot so vročinski oblivi, suhost nožnice, močno nihanje razpoloženja, pridobivanje kilogramov brez razloga.…, je razlog za to lahko prezgodnja menopavza.
Medtem, ko je povprečna starost nastopa menopavze 51 let, je običajni razpon med 45 in 55.
Če nastopi menopavza pred 45. letom starosti, se to imenuje zgodnja menopavza.
Če se menstruacija preneha že prej, pred starostjo 40 let, se to imenuje prezgodnja menopavza.
Kaj povzroča zgodnjo ali prezgodnjo menopavzo?
Obstaja več razlogov:
- Kirurška odstranitev jajčnikov
- Kemoterapija
- Obsevanja zaradi raka
- Podedovani dejavniki
- Življenjske navade, ki vplivajo na delovanje jajčnikov. Kajenje, stres, alkohol, predelana in v naprej pripravljena hrana, polna sladkorjev in nasičenih maščob
- Drugi dejavniki, kot so: bolezni srca in ožilja, težave s ščitnico, operacije na medenici, zdravljenje depresij, epilepsija, več porodov ali nič porodov…
Včasih se zgodnja menopavza dogodi kot začasna menopavza, kjer se menstruacija zaustavi zaradi zdravstvenih težav, izgube kilogramov, močnega stresa…
Kaj je prezgodnja odpoved jajčnikov?
Prezgodnja odpoved jajčnikov je, ko ženski odpove delovanje jajčnikov pred starostjo 40 let. Prezgodnja odpoved jajčnikov skoraj vedno povzroči neplodnost.
Kakšni so simptomi prezgodnje menopavze?
Simptomi prezgodnje menopavze so v bistvu enaki, kot pri tistih v menopavzi v poznejši starosti:
- Neredna menstruacija
- Vročinski valovi ali nočno potenje
- Nenavadne spremembe v razpoloženju
- Suhost nožnice
- Težave s spanjem
Katerikoli od teh simptomov je lahko znak, da so jajčniki začeli proizvajati manjše količine hormonov. Niso pa ti simptomi vedno posledica menopavze.
Hormoni
Hiter način življenja, stres, kajenje, alkohol in nepravilna prehrana vodijo v neravnovesje med dvema pomembnima hormonoma estrogen in progesteron.
Količina progesterona se začne pred začetkom menopavze zniževati, prav tako pa tudi količina estrogena.
Vrednost progesterona pade na 0%, vrednost estrogena pa ostane na približno 40%. Le ta se shranjuje in nadalje proizvaja iz vsake naše dodatne maščobne obloge. (zato ženske po menopavzi nikakor ne morejo shujšati 🙂
Progesteron nevtralizira presežek estrogena.
Posledica premajhne ravni progesterona se najprej pojavi kot odsotnost ovulacije, nihanje razpoloženja, pridobivanje kilogramov, razdražljivost in depresija.
Prehrana:
Omega 3:
Alfa- linolenska kislina ( ALA) je voreščkih in v lanenem olju, nujno pa potrebujemo tudi DHA maščobno kislino, kateri glavni vir je eikozapentaenojska kisli (EPA) in dokozaheksaenojska kislina (DHA) so mastne ribe. Vendar le zato, ker se hranijo z alagami.
Uživajte veliko zelenjave in ne sladkega sadja:
Ne pozabite na jod: nepredelana morska sol, špinača, alge ( zaradi ščitnice, ki je pogosto premalo delujoča – zelo dobro je tridnevno merjenje temperature, ker vam na enostaven način pokaže kakšno je stanje vaših ščitničnih hormonov).
Ne pozabite na probiotike:
zelje, zeljnica, fermentirani izdelki
Jejte ekološko hrano, ker ne vsebuje umetnih hormonov, ki uničujejo naše hormonsko ravnovesje.
Ne uživajte mesa, mlečnih izdelkov ( izjemen je kakšen naravni probiotični jogurt, kozja sirotka ), predelanih ogljikovih hidratov, sladkorja, glutena, alkohola in nikotina.
Dodajte naravna dodatka- Vitex Agnus Castus in Napro kremo.
Pri težavah s prezgodnjo menopavzo si lahko pomagamo s prehrano, ki spodbuja delovanje naših žlez, z umirjanjem, sprehodi in meditacijo ter nekaterimi naravnimi pripravki, ki spodbudijo nastajanje potrebnih hormonov.
Prav tako je za določitev prezgodnje ali zgodnje menopavze potrebno testiranje hormonov, ne le FSH in LH, temveč tudi progesterona in estradiola.
Za več informacij nam pišite ali pokličite med 10:00 in 15:00 uro na 030 692 730 🙂